Slovník pojmov

Z Linux.sk

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Alan Cox

Alan Cox

Známy hacker linuxového jadra odišiel pracovať pre firmu RedHat. Linuxová komunita toto hodnotí ako veľmi kladný jav, pretože táto práca mu umožní venovať sa Linuxu naplno, nie len ako hobby. Alan Cox už pre firmu RedHat externe robil pridanie modulárnosti a konfigurovanie zvukovej karty za jazdy (autodetekcia).

Distribúcia

Kompletný použiteľný operačný systém s aplikáciami, inštalačným programom, dokumentáciou atď., ktorá zabaluje jadro OS a umožnuje operačný systém pohodlne používať.

Dualboot

Používanie dvoch rôznych operačných systémov na jednom počítači. Pri štarte sa ako prvý pustí tzv. Boot Manager, ktorý dá na výber, aký operačný systém sa má spustiť. Známe Boot Managery sú napríklad Grub alebo LILO.

Filesystém (FS)

Spôsob organizácie dát (súborov a adresárov) na diskoch a iných pamäťových médiach. Medzi najpoužívanejsie FS patria: ext2, ext3, XFS, JFS, ReiserFS3, ktoré majú i podporu v jadre. Najpoužívanejší FS je ext3 aj napriek svojmu pokročilému veku.

GNU

Projekt GNU založil v roku 1984 Richard Matthew Stallman. cieľom bolo vytvoriť plnohodnotné free softvérové vybavenie, ktoré by bolo kompatibilné s Unixom. Slovo free sa však nevzťahuje na cenu, ale na vaše práva, ktoré vám umožňujú free software slobodne používať, šíriť a meniť (anglicky free = zadarmo, ale aj slobodný). GNU je rekurzívna skratka pre „GNU Nie je Unix“ (angl. „GNU's Not Unix“). GNU je unixový operačný systém. Takýto systém sa skladá z jadra OS a obslužných programov. Najznámejšie jadro, ktoré používa nástroje projektu GNU je Linux a systém na ňom založený sa nazýva GNU/Linux, alebo len Linux.

GNU/Linux (viac)

Synonym pre Linux ako distribúciu. Toto označenie je zdôrazňovené Richard Matthew Stallmanom, ktorý ho legitimizuje tvrdením, že Linux je vytvorený nad GNU nástrojmi a tieto sú neoodeliteľnou súčastou systému.

GPL

General Public Licence je licencia pod ktorou je šírený OS Linux. Zaručuje slobodu použitia a šírenia a zároveň chráni program pred zneužitím. Jej kompletný preklad si môšete prečítať na našich stránkach.

Jadro (Kernel)

Srdce operačného systému, ktoré riadi aplikácie, disky, pamäť a ďalšie zariadenia a rozďeľuje tieto prostriedky a sleduje ich použitie. Anglický názov pre jadro je Kernel.

Linus Torvalds (viac)

Linus Torvalds

Tvorca operačného systému Linux. Začal vývoj Linuxu, jadra operačného systému a dodnes je správcom hlavnej vetvy vývoja. Patrí k švédsky hovoriacej menšine vo Fínsku. Jeho manželka Tove Torvalds je 6-násobnou majsterkou Fínska v karate a má s ňou 3 dcéry. Po ukončení štúdia sa Linus Torvalds presťahoval do USA, kde žije dodnes.

Linux (viac)

Linux (alebo GNU/Linux) je voľne šíriteľný operačný systém. Znamená to podľa kontextu iba jadro alebo kompletnú distribúciu.

Richard Matthew Stallman (viac)

Richard Matthew Stallman

Hnací motor projektu GNU a prezident nadácie voľného softwaru dostal prestížnu medzinárodnú cenu Takeda 2001. Študoval na Harvarde fyziku. Počas študijných rokov pracoval v MIT laboratóriu umelej inteligencie, kde sa učil vyvíjať opračné systémy. V tejto dobe napísal aj prvú verziu textového editoru Emacs. MIT opustil v roku 1984, aby sa mohol venovať projektu GNU.
Medzi jeho najvýznamnejšie softvérové úspechy okrem editora Emacs patri i prekladač GCC, debugger GDB a ďalšie, všetky dostupné pod licenciou GNU GPL.

Tux

Tučniak Tux, ktorý je aj v logu tejto stránky je maskotom operačného systému Linux. Pôvodne bol jedným z návrhov na logo (druhým najznámejším je líška), ale vybral si ho Linus Torvalds, pretože sa mu páčil a má rád tučniakov.

Osobné nástroje
Začíname s Linuxom