Prečo Linux

Z Linux.sk

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Určite vám už je jasné čo je to Linux a kde sa zobral. Prečo, ale Linux vyskúšať? Aké má výhody a nevýhody? Pozrime sa na to najskôr v skratke a potom podrobnejšie.

Načo sa Linux hodí

Linux je všestranný operačný systém. Môžete ho používať ako server, ale aj ako kancelársky alebo domáci počítač. Linux je však naozaj mocný v sieťovom prostredí. Podpora siete je súčasťou štandardného systému. Vo väčšine distribúcií môžete nájsť nástroje pre server v sieti UNIX, Microsoft Windows, NetWare a Apple. Pokúste sa nájsť na trhu operačný systém s podobnými vlastnosťami a zadarmo!

Linux je bezpečný

Na Linuxe nie je spravidla nutné používať žiadny komplikovaný zabezpečovací alebo antivirový systém. Linux je sám o sobe velmi dobre skonštruovaný a odoláva mnohým známym bezpečnostným komplikáciam (napr. vírusom). Aktualizácie systému sú dostupné zadarmo a včas každému bez rozdielov.

Takmer všetky aplikácie sú k dispozícii v zdrojovom kóde. To umožňuje nielen kontrolu toho, čo vlastne program robí, ale pomôže veľmi ľahko lokalizovať chyby a bezpečnostné diery. Keď sa objaví problém, prípadne bezpečnostná diera, riešenie je k dispozícii väčšinou behom niekoľkých hodín, maximálne dní. Na posilnenie bezpečnosti je k dispozícii veľké množstvo programov: od bezpečnostných WWW serverov, cez rôzne šifrovacie utility (ako napríklad) PGP, až po širokú škálu bezpečnostných scannerov, ktoré vám pomôžu postarať sa i o ďalšie, menej vybavené počítače. Väčšina distribúcií obsahuje Firewall, pomocou ktorej môžete zabezpečiť vašu sieť pred nežiaducimi návštevníkmi a môžete filtrovať IP adresy. Bezpečné vzdialené prihlásenie zase zabezpečí ssh.

Je to moderný operačný systém

Linux je moderný operačný systém (OS) a jeho ovládanie je rovnako prívetivé ako u iných systémov. Je to systém, ktorý obsahuje velké množstvo ovládačov pre nejrôznejší štandardizovaný hardware. Nájdete v ňom podporu pre širokú škálu USB zariadení, podporu Bluetooth a IrDA, akcelerované grafické karty (nVidia, ATI a dalšie), diskov SATA i PATA, vypalovacie mechaniky a mnoho dalšieho. Linux bol prvý dostupný operačný systém bežiaci na PC v 64bitovom móde a bežne podporuje viacprocesorové počítače.

Na Linuxe môže existovať a pracovať veľké množstvo uživateľov, a to aj zároveň. Uživatelia môžu zdieľať rovnakú plochu, rovnako tak ako mať svoju plochu celkom oddelenú. Pri administrácií systému nie je potrebné sa odhlasovať a znovu prihlasovať, aj keď bežne nepracujete ako administrátor. Na Linuxe môže bežať zároveň velké množstvo aplikácií od rôznych užívateľov.

Čo sú to distribúcie a ktorú použiť

Paralelným vývojom Linuxu v rôznych vývojových tímoch po celom svete vznikli rôzne verzie, tzv. distribúcie. Distribúcia Linuxu je Linuxové jadro a rozsiahly súbor programov, spojený inštalačným programom. Inštalačný program vás povedie celou inštaláciou, dá vám možnosť si vybrať príslušné programové balíky a dbá na to, aby boli zachované väzby medzi jednotlivými komponentami systému. Existuje veľa distribúcií, líšia sa väčšinou inštalačným programom (jeho vzhľadom, zložitosťou, ...), spôsobom ako sú jednotlivé programové balíky uložené a väčšinou aj umiestnením niektorých konfiguračných súborov.

Ako získať Linux

Linux a väčšina súvisiaceho programového vybavenia je k dispozícii voľne na Internete. Odkazy na stránky, odkiaľ je možno si stiahnuť verziu danej distribúcie môžete získať priamo na domovských stránkach výrobcov. Často výhodnejšie a flexibilnejšie je si zakúpiť príslušnú sadu programov na CDROM alebo DVD. Ušetríte tak čas a peniaze za sťahovanie niekoľkých stoviek megabytov (často viac ako 3 CD) z Internetu. Pri kúpe krabicových verzií naviac dostanete aj dokumentáciu (užívateľské príručky a inštalačný manuál) v tlačenej podobe a ďalšie výhody. CDROM či DVD si môžete zakúpiť priamo od výrobcu alebo od lokálnych distribútorov. Tu je niekoľko adries, odkiaľ si môžete stiahnúť väčšinu distribúcií a ďalšie aplikácie pre Linux:

http://ftp.linux.cz/pub/linux
ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Distributions/

Kancelárske aplikácie

Medzi aplikáciami každej väčšej linuxovej distribúcie nájdete kancelársky balík, tzv. office. Najčastejšie potom ide o OpenOffice.org, obsahujúci všetky kancelárske nástroje, na ktoré ste zvyknutý - editor textov (Write), tabulkový procesor (Calc), nástroj pre tvorbu prezentácií (Impress), grafický editor (Draw), editor matematických rovníc (Math) a v najnovšej verzií aj databázu (Base).

Variabilita a prispôsobivosť

Linux je možné výkonovo i vzhľadovo prispôsobiť každému požiadavku. Je možné používať ho na veľkom množstve zariadení od PDA, cez notebooky, stolné počítače až po špecializované servery. Vďaka jeho koncepcii však nie je nutné sa na každom učiť novému zaobchádzaniu. Stále sa jedná o principiálne rovnaký systém.

Slovenčina

Väčšina aplikácií na vás bude hovoriť slovensky. Aj keď je angličtina hlavným používaným jazykom, Linux je tzv. medzinárodný. To znamená, že v jednej inštalácií môžete mať nainštalované nielen kompletné slovenské, ale napríklad aj nemecké či hebrejské prostredie. Medzi jazykmi a prostrediami sa dá ľubovoľne prepínať.

Zadarmo

V podstate všetky linuxové distribúcie sú k dispozícií zadarmo. Najpohodlnejšie dostupné sú vo forme CD alebo DVD obrazov, které je možné stiahnuť z internetu. Často si však môžete objednať dodanie až domov a to za cenu poštovného a cenu média. Alebo si môžete kúpiť krabicové verzie, které za mierne vyššiu cenu pridávajú k samotnému systému rôzne bonusy, ako sú tlačené príručky a pod. Pokiaľ chcete, je možné Linux, s cielenou podporou a doplnkami, zakúpiť u špecializovaných distribútorov. Je však na vás, či hodláte za podporu platiť. Systém samotný je vždy zadarmo. Už nebudete musieť premýšlať nad legálnosťou softwaru alebo vyhrážkami od BSA.

Osobné nástroje
Začíname s Linuxom