Licencie

Z Linux.sk

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Licencie

Linux, ako každý iný program je šírený pod niektorou licenciou. U komerčných, proprietálnych programov, býva táto licencia dosť obmedzujúca: človek nemôže inštalovať program na viac počítačov, na príliš výkonný počítač, nesmie ho používať príliš dlho, alebo ho nesmie používať na niektoré účely.

Licencia Linuxu, jeho distribúcii a programov je zväčša GPL (general public licence). Táto licencia je veľmi slobodná. V skrátenej verzii umožňuje s programom robiť čokoľvek (používať, upravovať, predávať, kopírovať, ...), ale ak niekomu program dávate, musíte mu dať rovnaké práva (používať, upravovať, predávať, kopírovať, ...).

Teda ak si stiahnete niektorú distribúciu z internetu (je to v súlade s licenciou a legálne), môžete toto CD hocikoľkokrát vypáliť a predávať (akurát sa nesmiete čudovať ak človek komu ho predáte ho bude kopírovať).

Komercia

Licencia GPL umožňuje aj komerčné využitie: od predaja distribúcií a publikácií až po predaj programov. Aj keď sú tieto veci fakturované, jedná sa o nákup podpory. Samostatnou kapitolou je vytváranie programov založených na iných programoch.

Neoficiálne znenie licencii.

GNU GPL 2 - český preklad

GNU GPL 3 - preklad (Originál po anglicky)

Osobné nástroje
Začíname s Linuxom