Distribúcie

Z Linux.sk

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Preto aby bolo možné počítač vôbec používať musia byť bežné programy ako textový procesor, web prehliadač, prehrávač multimédií a zároveň hardware počítača ako procesor, disky alebo tlačiarne nejako organizované. Toto má na starosti jadro operačného systému. My používatelia však vždy počítač ovládame prostredníctvom grafického prostredia, textového riadku a rôznych programov. Tieto spolu s jadrom tvoria distribúcie.

Naviac programy sa bežne dodávali iba v podobne zdrojového kódu. Aby nebolo nutné programy neustále kompilovať, tak pre zjednodušenie používania mnohí užívatelia vytvorili takzvané distribúcie Linuxu, ktoré sa vyznačujú svojím inštalačným programom, štýlom nastavovania systémových parametrov, programovými balíkmi a niektoré aj cenou. Medzi najznámejšie distribúcie patrí Fedora Core, Mandrake, Gentoo, RedHat, Debian, Slackware alebo SuSe.

Keďže každý má iné požiadavky na počítač vzniklo mnoho distribúcií, ktoré sa líšia pribalenými aplikáciami, spôsobom ich inštalácie a pod. Linux je voľne šíriteľný a je ich k dispozícií veľké množstvo určite ste preto narazili na problém, ako si vybrať. Pokúsime sa niektoré si predstaviť.

Podrobný zoznam distribúcií a mnoho informácií o nich nájdete na stránke DistroWatch.com (ktorú mimochodom založil a prevádzkuje slovák Ladislav Bodnár).

Distribúcie vhodné pre začiatočníkov (abecedne)

Fedora

Fedora je distribúcia, ktorá vznikla ako nekomerčná odnož Red Hat Linuxu. Vyvíja ho komunita vývojárov za podpory firmy Red Hat. Na základe Fedory potom Red Hat pripravuje svoju komerčnú distribúciu Red Hat Enterprise Linux. Fedora je známa svojou pokrokovosťou a spravidla prináša v každej verzii niekoľko zásadných novinek. Distribúcia je značne univerzálna, so znateľným zameraním na použitie na osobných počítačoch.

Mandriva Linux

Mandriva Linux, kedysi známy ako Mandrakelinux. Je vyvíjaný komunitou vývojárov spoločne s vývojármi firmy Mandriva (predtým Mandrakesoft). Mandriva Linux je k dostaniu v niekoľkých verziách - od platenej krabicovej verzie až po verziu celkom zadarmo. Rozdieľ je tvorený predovšetkým rozsahom dokumentácie, doplňkov a komerčných aplikácií. Mandriva Linux je distribúcia silne špecializovaná pre použitie na osobnom počítači a získala si obľubu u veľkého množstva užívateľov, ktorí s Linuxom začínajú.

SuSE

SuSE, dnes už vyvíjaný firmou Novell v rámci ich linuxových aktivít, je distribúcia profilujúca sa skôr ako komerčná, teda distribúcia, kterú môžete predovšetkým kúpiť. Distribúcia SuSE má niekteré špecifické nástroje, ktoré sa snažia distribúciu čo najviac sprístupniť bežným užívateľom osobných počítačov. Vzhľadom k jej komerčnému charakteru je k dispozícií aj inštalačná podpora.

Ubuntu

Ubuntu je pomerne mladá distribúcia, ktorá je však postavená na veľmi spoľahlivom základe už mnoho rokov vyvíjanej distribúcií Debian GNU/Linux. Zatiaľ čo Debian sa snaží býť distribúciou značne univerzálnou, jasným cieľom Ubuntu je priblížiť Linux uživateľom pre použitie na osobných počítačoch ako tzv. desktopové prostredie. Grafické prostredie Ubuntu je založené na Gnome, niekterí ľudia, ale viac preferujú grafické prostredie KDE. Preto vznikla varianta Ubuntu nazvaná Kubuntu. K dispozici sú i tzv. live CD (viď Ako ho vyskúšať) oboch distribúcií. Všetko nájdete na stránkach výrobcu, na ktoré sú odkazy uvedené pod popisom Live distribúcií.


Distribúcie pre pokročilých (abecedne)

Archlinux

Archlinux je rýchla a jednoduchá distribúcia vychádzajúca z CRUXu optimalizovaná pre i686 architektúru. Bol navrhnutý pre pokročilých užívateľov a dôležitým cieľom je rozšírenie vedomostí užívateľa. Preto nevyužíva žiadne grafické nástroje a inštalácia aj konfigurácia prebiehajú v textovom režime. Archlinux stojí na slobodnej voľbe, jednoduchosti, vzdelávaniu a úplnej kontrole užívateľa.

Debian GNU/Linux

Debian je jedna z veľmi dlho vyvíjaných distrubúcií, vychádzajúca z myšlienky GNU resp. Open Source. Kompletná distribúcia Debian je veľmi zložitý a komplikovaný celok s univerzálnym použitím, bez ďalších znalostí je ale nevhodný pre úplnych začiatočníkov - práve kvôli svojej rozsiahlosti. Projekt Debian vydáva tri vetvy svojej distribúcie - stable (stabilná), testing (testovacia), unstable (nestabilná). Nestabilná obsahuje celkom nové veci a jej konzistencia nie je zaručená, testovacia vetva je určená pre balíky, ktoré prešli základným testováním a sú kandidáti na zaradenie do stabilnej vetvy. Stabilná vetva potom obsahuje iba najstabilnejšie a nejodladenejšie aplikácie (často potom, ale neobsahuje najväčšie novinky).

Gentoo

Gentoo je distribúcia pre pokročilých užívateľov. Umožňuje užívateľovi zostavovať si celú distribúciu samostatne a celkom na mieru svojmu počítaču. Gentoo je veľmi dobre dokumentované a poskytuje pokročilejším užívateľom možnosť dalšieho rozvoja ich znalostí o Linuxe. Napriek tomu, že si táto distribúcia zakladá na svojom pokročilom prístupe, dá se aj tak ľahko použiť na osobnom počítači. Gentoo je trochu špecifická a pomerne mladá komunitná distribúcia. Jej vývojári ju založili ako linuxovú vetvu, ktorá sa svojimi princípmi približuje k iným unixovým platformám.

Slackware

Slackware je distribúcia s dnes už trochu sparťanským prístupom. Napriek tomu alebo práve preto, si vďaka svojej jednoduchosti zachováva množstvo priaznivcov. Jej použitie na bežnom osobnom počítači už však vyžaduje znalosť ovládania Linuxu na úrovni shellu. Slackware je distribúcia komunitná, avšak vytváraná pod vedením silnej osobnosti Patricka Volkerdinga, ktorý je jej zakladateľom a jediným vývojarom.

Štatistika populárnosti distribúcii zo dňa 16.4.2010

Zdroj: Distrowatch

Poradie Posledný rok Posledných 6 mesiacov
1. Ubuntu Ubuntu
2. Fedora Fedora
3. Mint Mint
4. openSUSE openSUSE
5. Mandriva Mandriva
6. Debian Debian
7. Sabayon PCLinuxOS
8. PCLinuxOS Sabayon
9. Puppy Archlinux
10. Archlinux Puppy
Osobné nástroje
Začíname s Linuxom