Ako ho vyskúšať

Z Linux.sk

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Možno už máte Windows, ale chceli by ste vyskúšať Linux a bojíte sa zmeny. Windows však nemusíte hneď vyhodiť z vášho počítača. Linux je veľmi prispôsobivý a určený na mnoho použití. Jednou z foriem Linuxu je tzv. Live CD (v preklade "živé CD"). Je to špeciálne upravená forma Linuxu, ktorá nepotrebuje inštaláciu a dokonca vôbec nepotrebuje pevný disk (a aj keď ho máte vôbec nemení jeho obsah!). Tak je presne vhodná na to aby ste si na svojom počítači výskušali Linux a nemuseli nič inštalovať a váš starý operačný systém zostane tam kde je.

Samozrejme je možné počas skúšania Linuxu dáta, ktoré používate alebo v Linuxe upravujete uložiť na disk. Nestane sa tak ale, pokiaľ to sami neurobíte. Live CD vám umožnuje vyskúšať - či Linux na vašom počítači funguje, či vám vyhovuje a či vám ponúka to čo potrebujete. Musíte si, ale uvedomiť, že Linux na Live CD vám neposkytuje všetky možnosti, tak ako plnohodnotná inštalácia napríklad aj preto, že kapacita CDROMu je obmedzená.

Knoppix Live CD

Knoppix je populárna Live CD/DVD distribúcia obsahujúca množstvo GNU/Linux softwaru, automatickú detekciu hardwaru, podporu pre množstvo grafických a zvukových kariet, SCSI a USB zariadení. Je možné ho použiť ako produkčný desktopový systém, výukové CD alebo tzv. záchranné CD. Knoppix CD verzia obsahuje viac ako 2GB a DVD viac ako 8GB softwaru.

Stránky projektu Knoppix

Ubuntu Live CD

Ubuntu, okrem toho, že je to plnohodnotná distribúcia, vytvára aj live CD, ktoré každému umožňuje vyskúšať si systém celkom nezáväzne na svojom počítači. Rovnako tak je dostupné aj live CD Kubuntu, čo je Ubuntu s prostredím KDE.

Stránky projektu Ubuntu

PCLinuxOS

PcLinuxOS, je podobne ako ubuntu plnohodnotná distribúcia a zároveň live CD. Východzie grafické prostredie je použité KDE. V súčasnosti(6/2007) patrí medzi najpopulárnejšie distribúcie na svete. V Live verzii možete nainštalovať balíčky a vyskúšať akýkoľvek program bez inštalácie na disk.

Stránky projektu PCLinuxOS

Slax Live CD

Slax síce nie je oficiálnym live CD distribúcie Slackware, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, je na nej ale založené. Distribúciu vytvára Čech Tomáš Matějíček a je teda dostupná aj v češtine. Nie len z tohoto dôvodu je možné ju vrelo doporučiť. Slax obsahuje skupinu dobre spolupracujícich aplikácií a kompaktné desktopové prostredie KDE so základními aplikáciami pre dnešné domáce počítače. To všetko poskytuje iba v 200 MB, ktoré sa zmestia aj na CD malých rozmerov (8cm). Slax je možné nainštalovať a používať ako normálny operačný systém.

Stránky projektu Slax

Mandriva Move

Mandriva Move je live CD obľúbenej distribúcie Mandriva (predtým Mandrake) a je veľmi dobre prispôsobené pre začínajúcich uživateľov. CD Mandriva (Mandrake) Move je možné kúpiť aj v kníhkupectvách spoločne s tlačeným sprievodcom.

Stránky projektu Mandriva Move


Okrem spomínaného Live CD existuje ďalšia možnosť ako používať Linux a súčasne iný operačný systém. Linux umožňuje tzv. "dualboot" tzn., že na PC budete mať nainštalované 2 (alebo aj viac) systémov - napríklad Windows XP a Mandrake Linux. A tak zakaždým, keď zapnete počítač, objaví sa program - tzv. Boot Manager, kde si vyberiete, aký operačný systém chcete práve používať. Možete si samozrejme nastaviť, ktorý systém bude primárny a čas automatického spustenia primárneho systému. Väčšina distribúcií pri inštalácií rozozná, že na disku už máte iný operačný systém a sama vám ponúkne inštaláciu vo forme dualbootu. Nie je sa preto nutné bať sa skúsiť aj túto možnosť.

Osobné nástroje
Začíname s Linuxom